درود مهمان گرامی! ثبت نام

این یک اطلاعیه همگانی است!

آمار انجمن
برترين سپاس شده ها
صلحاء 4
مهناز 2
مريم يكتا 1
saba80 0
npco 0
جديدترين کاربران
npco 5-10
nas_joon 4-27
kohanpishe 4-24
Rorara 3-23
roydaran1 3-7
بيشترين پاسخ ها
  حرف های خودما... 2528
  عکس روز 1083
  شعر 782
  ختم صلوات روز... 694
  اخبار 648
برترين ارسال کنندگان
asalkhatoon 18578
صلحاء 11629
مهناز 10955
آبجی مرجان 9249
اعظم بانو 4712
بيشترين بازديدها
  حرف های خودما... 454703
  عکس روز 276300
  بازي با كلمات... 269354
  اولين كلمه اي... 227445
  اخبار 183389
برترين اعتبارگيرنده ها
administrator 0
صلحاء 0
saba80 0
مهنا 0
سلاله 0
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  مشکل با موضوع رقص دخترم 5-2, 15:58 ناز بانو ناز بانو هر چه می خواه...
  پیشنهادات برای پر رونق شد... 12-7, 19:42 باران20 باران هر چه می خواه...
  خیرات اموات 12-7, 19:35 صلحاء باران هر چه می خواه...
  صیغه موقت 12-5, 19:00 باران باران هر چه می خواه...
  احكام كودك در هفته اول تو... 12-5, 18:23 صلحاء باران شیرخوارگی
  علت دعوای عروس و مادر شوه... 12-5, 18:09 صلحاء باران ایین همسرداری
  سیاست های زنانه 12-5, 17:58 صلحاء باران ایین همسرداری
  لباس عید 12-5, 15:26 yafa yafa بچه داری
  نرم افزار سایت ساز 11-9, 13:31 SaaRaa SaaRaa " ارائه نرم ا...
  حرف های خودمانی 10-25, 12:31 مهناز SaaRaa حرف های خودما...
  اوتمیل 10-10, 10:36 مهناز مهناز صبحانه و دسر

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شیر دهی صحیح و به موقع
روش صحيح شير دادن به كودك و چه وقت بايد به كودك شير بدهيم؟

آيـا در مـورد مـدت زمـان و چگونـگي شيردادن به نوزاد خود سردرگم هستيد؟ نميدانيد چه برنامه اي را بايد اجرا كنيد؟

آيـا بـايد منتظر شويد تا گريه كند و يا اين كـه هنـگـامي كـه خوابيده او را بيدار كنيد و به او شير دهيد؟

اگر تازه به جمع مـادرهـاي شيـرده اضـافـه شده ايـد، مـطـمـئـنا اين يكي از سوالاتي است كه اخيرا به ذهنتان خطور كرده.

چند وقت يكبار بايد به كودك خود شير بدهم؟

بيشتر نوزادان بايد 8 تا 12 بار در يك شبانه روز از شير مادر تغذيه كنند. اين روند بايد از دو سه روزگي كودك شروع شود و تا 3-6 ماهگي نيز ادامه پيدا داشته باشد. شير دهي به نوزاد را نبايد بر اساس فاصله هاي زماني معين و از روي ساعت تنظيم كنيد.

فاصله زماني بين وعده هاي غذايي و مدت زماني كه كودك از شير مادر استفاده ميكند، در نوزادان مختلف متفاوت است. هر دفعه شيردهي مي تواند در حدود 10 تا 45 دقيقه با دفعه بعدي فاصله داشته باشد.

آيا بايد براي شيردهي، كودك را از خواب بيدار كرد؟

براي چند هفته اوليه من معمولا به مادرها توصيه مي كنم كه فرزندان خود را براي شيردهي حداقل هر دو سه ساعت يكبار از خواب بيدار كنند. اين فاصله از شروع اولين شيردهي تا آغاز تغذيه مجدد حساب مي شود. (در طول روز و شب هيچ تفاوتي نميكند) اگر كودك شما مي تواند شب ها قدري طولاني تر بخوابد هيچ اشكالي ندارد، مي توانيد در اين فاصله به او شير ندهيد.

اگر كودك زودتر از زمان مقرر براي شيردهي بيدار شد، چه كار بايد كرد؟

اگر كودك شما به شير خوردن تمايل نشان دهد و به عنوان مثال شروع كند به گريه كردن و مكيدن انگشتانش شما به هيچ وجه نبايد او را دو سه ساعت منتظر نگه داريد تا زمان شير دادن فرا برسد. اگر كودك نياز به شير خوردن داشت لازم نيست صبر كنيد و مي توانيد همان موقع به او شير دهيد، حتي اگر زمان كوتاهي از تغذيه شدن قبلي گذشته باشد. اصلا نگران نباشيد كه شير موجود در سينه ها تخليه مي شود. شير به طور مكرر در سينه ها درست شده و هميشه به اندازه كافي براي سير شدن كودك شير در آنها وجود دارد.

آيا كودك بايد مدت زمان معيني از هر سينه شير بخورد؟

اگر كودك در حال شير خوردن است، نبايد سينه را از دهان او جدا كنيد. اجازه دهيد تا او خودش سينه را رها كند. او يا سر خود را به سمت عقب مي كشد و يا براي مدت زمان نسبت طولاني مكيدن را متوقف مي كند. هيچ مدت زمان مشخصي براي تغذيه كودك از هر سينه وجود ندارد. اگر خواست از سينه ديگر هم استفاده كند، به او اجازه دهيد. اگر هم نخواست باز هم هيچ اشكالي ندارد. بايد به كودك اجازه دهيد كه خودش شير خوردن را متوقف كند. در مراحل آخر شير چرب تر و خامه اي تر مي شود؛ اگر شما كودك را از مكيدن بازداريد او نمي تواند از شير پر چرب و خامه اي استفاده كند.

چه موقع مي توانم كودك را براي شير دادن بيدار نكنم؟

زماني كه امر شير دهي براي شما جا افتاد، بايد كودك را يكي دو مرتبه نزد متخصص اطفال ببريد تا مطمئن شويد كه به اندازه كافي رشد كرد. از اين زمان به بعد مي توانيد هر زمان كه خودش درخواست كرد او را تغذيه كنيد. زماني كه رشد كودك كافي باشد، پوشك خود را مكررا خيس و كثيف كند، آنگاه ديگر مجبور نيستيد كه او را براي تغذيه شدن از خواب بيدار كنيد.

چگونه مي توان تشخيص داد كه كودك درخواست شير مي كند؟

كودك با قار و قور كردن، مكيدن انگشت هاي دست، حركت دادن لب ها، باز كردن دهان، توليد صداهاي خفيف و يا گريه كردن شما را صدا مي زند. خيلي بهتر است كه در همان مراحل اوليه و با مشاهده علائم ابتدايي، شير دادن را شروع كنيد و منتظر شروع گريه او نباشيد. زماني كه شروع به گريه كند، شير دادن سخت تر مي شود، چرا كه ابتدا بايد او را آرام كنيد و بعد شروع كنيد به تغذيه كردن او.

چرا كودك من علاقه زيادي به شير خوردن در شب دارد؟

اين مسئله كاملا طبيعي و قابل پيش بيني مي باشد. نوزادان يك زمان مشخصي را براي تغذيه كلي انتخاب مي كنند كه نام تغذيه زنجيره اي بر روي آن گذاشته اند. در اين حالت كودك تمايل دارد تا در فواصل زماني متعدد از شير مادر تغذيه كرده و در بين آنها استراحت كوتاهي نيز داشته باشد. امكان دارد كه براي چندين ساعت بخواهد بدون توقف شير بخورد. متاسفانه بسياري از خانواده ها در مورد اين نوع رفتار نظر مساعدي ندارند و تصور مي كنند كه اين امر به دليل مغذي نبودن شير مادر اتفاق مي افتد. بايد به خاطر داشته باشيد كه تنها از روي واكنش هاي كودك نمي توانيد تشخيص دهيد كه او چه ميزان از شير مادرش را مصرف مي نمايد.

چگونه مي توانم تشخيص دهم كه كودك به اندازه كافي شير خورده؟

يكي از معتبرترين راهها از روي نمودار رشد كودك و ادرار و مدفوع او مي باشد. اگر وزن او به اندازه كافي اضافه شود، بدون توجه به داد و بيدادهايي كه راه مي اندازد و درخواست هاي شبانه اش براي شير، مي توان تشخيص داد كه به اندازه كافي تغذيه شده است.

اما اگر بخواهيد به طور روزانه از اين مسئله آگاهي پيدا كنيد، بهترين راه توجه به ادرار و مدفوع او مي باشد. از 5 روزگي تا 6-8 هفتگي بايد حداقل 5 تا 6 مرتبه خود را خيس كند و در هر 24 ساعت 3-4 تكه مدفوع زرد رنگ به اندازه كف دست، دفع كند. پس از 6 تا 8 ماهگي ميزان مدفوع اغلب كودكان كمتر شده، اما همان 5-6 بار ادرار را دارند. به علاوه نمودار رشد نيز به خوبي بالا مي رود.

چرا كودكاني كه از شير مادر تغذيه مي كنند، دائما عادات غذايي خود را تغيير ميدهند؟

دليل قطعي اين مسئله مشخص نيست، اما تا آنجايي كه ما مي دانيم به دليل سطح چربي شير مادر است. ميزان چربي موجود در شير در هر زمان تغيير مي كند. اگر مدت زمان زيادي از آخرين مرحله شير دهي سپري شده باشد، شيري كه در ابتدا از سينه مي ايد كم چرب بوده و حالت سر شير دارد، سپس كمي غلظ تر شده و مثل شير طبيعي مي شود و پس از مدتي چرب تر شده و حالت خامه اي پيدا مي كند.

زماني كه فواصل زماني بين شيردهي ها كمتر باشد ( مثل تغذيه زنجيره اي) شيري كه مي آيد غليظ و پر چرب تر مي باشد. كودك براي رشد جسمي و ذهني بايد حتما از اين شير پرچرب خامه اي استفاده كند. خوشبختانه زماني كه كودك اين شير را مصرف كند مدت زمان بيشتري به خواب فرو مي رود، چرا كه هضم آن روند آرامي دارد و به كودك احساس سيري مي دهد. پس از اينكه كودك از تغذيه زنجيره اي بهره برد، اشكالي ندارد به او اجازه دهيد تا مدت زمان بيشتري استراحت كند. مي توانيد تا دو، سه ساعت او را از خواب بيدار نكنيد - از اين وقفه نهايت استفاده را ببريد!

آيا بايد برنامه زمان بندي شده را به كودك تحميل كنيم؟

تحقيقات نشان مي دهد كه دخالت در روند تغذيه طبيعي كودك (به ويژه منتظر گذاشتن او براي تغذيه) مشكلات زيادي از قبيل ذخيره شدن شير رقيق در سينه ها و ناتواني در افزايش وزن نوزاد را به همراه دارد. هر چه مدت زمان بين شيردهي بيشتر باشد، شير كمتري در سينه ها درست مي شود. شير دهي مكرر، هم منبع شير شما را افزايش مي دهد و هم سلامت كودك را تضمين مي كند.

زماني كه نوبت به برنامه ريزي براي شير دهي به كودك مي رسد، بايد به خاطر داشته باشيد كه تغيير و تنوع نمك زندگي است! فرزند شما آواها و عكس العمل هاي طبيعي از خود بروز مي دهد و شما بدون اينكه نيازي به ساعت داشته باشيد و تنها با توجه داشتن به خود او به راحتي مي توانيد تشخيص دهيد كه چه موقه گرسنه است.

منبع : http://3333.ir/
.<br />.<br />عجب صبری خدا دارد !<br /><br />اگر من جای او بودم برای خاطر تنها یکی مجنون صحرا گرد بی سامان، هزاران لیلی ناز آفرین را کو به کو ، آواره و دیوانه میکردم
پاسخ
نوزادی شیرخوار با نشانه های قولنج و دادو بیداد کردن زیاد تحت عنوان Oversupply syndrome وجود دارد.
o وزن پایه نوزاد قبل از درمان باید اندازه گرفته شود.
o درمان نباید قبل از 3 هفتگی نوزاد آغاز شود.
o عرضه شیر باید بخوبی برقرار باشد. احتقان اولیه در لاکتوز نیز ممکن است بطور موقت علائمی این چنین را ایجاد کند، اگر این علائم برطرف گردد احتقان پستان مادر نیز کاهش می یابد.
o ارزیابی بر پایه ی وجود علائم متعدد است،اکثرنوزادان نیمی از این علائم همراه با افزایش وزن بیش از حد را بروز می دهند.
o همه نوزادان باید با چکهای وزن دوره ای پیگیری شوند هر زمان که در روش یا الگوی شیردهی تغییری حاصل شود.
o در این کلینیک ممکن است نوزادی با اختلال رشد، علی رغم عرضه ی بسیار فراوان شیرمادر وجودداشته باشد.
o علائم ممکن است با ،شیرخوردن نوزاد با سرعت زیاد، بلع هوا، غلظت بالای لاکتوز در فورمیلک و حجم زیاد فورمیلک و عدم مصرف هیندمیلک کافی در ارتباط باشد.

منبع : http://jouybari.blogfa.com
.<br />.<br />عجب صبری خدا دارد !<br /><br />اگر من جای او بودم برای خاطر تنها یکی مجنون صحرا گرد بی سامان، هزاران لیلی ناز آفرین را کو به کو ، آواره و دیوانه میکردم
پاسخ
علائم بچه:
بروز قولنج و دادو بیداد کردن زیادی و نفخ شکم
صداهای روده ای همانند یک فرد بزرگسال یا ضعیفتر
خروج گاز زیادی از شکم
مقدار زیاد آب دهان (بزاق)
ممکن است تشخیص اشتباه رفلاکس معدی نیز داده شود
افزایش وزن سریع (2-1 پوند در هفته)
وجود صداهایی همراه با شیر خوردن یا تظاهر به وجود انسداد با عمل بلع
ایجاد کشش و مقاومت پستانها
صدای خرخر و ناله حین شیر خوردن
شکم ورم کرده است بنظرمی رسدبویژه پس از شیرخوردن ممکن است صداهای روده ای فوق العاده بلندی داشته باشد.
محکم نگهداشتن نوک پستان یا نیشگون گرفتن ان حین شیرخوردن
نیاز به شیر خوردن به دفعات زیاد
مدت زمان شیر خوردن کوتاه (7-5 دقیقه)
از پستان دوم خیلی کم شیر می خورند یا از خوردن شیر از پستان دوم پس از پستان اول امتنا میکنند.
داشتن بینی پر، بعد از شیر خوردن
عفونت های اولیه و یا مکرر گوش و سینوس
خیس کردن 15-10 پوشاک در روز
پاسخ
الگوی غیر طبیعی دفع:
1. مدفوع نیمه غلیظ مانند پنیر دلمه زده ی زرد رنگ یا شبیه خمیر بادام زمینی
2. اسهالهای مکرر مانند مدفوع که ممکن است لزج بنظر برسد و بوی تندی داشته باشدکه در ارتباط با تخمیر لاکتوز در روده ی نوزاد است.
3. نیاز به خوردن دستها یا پستانک.
پاسخ
علائم مادری:
زخم ماندگار نوک پستان که اغلب همراه با شکافهای خطی برروی آن است.
ممکن است نوک پستان تز دهان نوزاد بیرون آید و کامل درون دهان قرار نگیرد.
مادر احساس میکند که شیر کافی ندارد زیرا بچه به گونه ای تظاهر می کند که گویی همیشه گرسنه است و یا راضی نیست.
مادر از درد شدید پستان در حین شیردهی شکایت می کند که ممکن است ناشی ازناراحتی اعصاب بعلت نیشگونهای مداوم نوک پستان باشد.
مادر از دردهایی که سوز می دهد یا آتش می گیرد شکایت می کند.
سابقه ی احتقان مکرر ، مجاری مسدود شده و یا ماستیت وجود دارد.
مادر ممکن است سوال هایی درخصوص مصرف رژیم غذایی خود در ارتباط با ایرادگیری های نوزاد و گاز شکم داشته باشد.
سابقه خانوادگی مثبت برای قولنج.
پاسخ
تاریخچه:
1- سن کودک:
در هفته اول زندگی نوزادان با بلعیدن هوا و آروغ ضعیف به گازدار شدن متمایل می شوند. علائمی از قولنج معمولا در حدود 3-2 هفتگی گزارش می شود.
2- تغذیه هر چند وقت یکبار:
پس از از شروع شیر کامل، بچه باید براساس نیاز (تقاضا) هر 4-2 ساعت با یک فرصت 6ساعته بین شیردهی، تغذیه شود. بچه هایی که شکم ورم کرده و گاز دار دارند باید زود زود شیر داده شوند تا به آرام شدن روده ها با راه اندازی حرکات پریستالتیک و عبور گاز کمک کند.
3- چه مدت از هر پستان:
بچه ممکن است برای 15-10 دقیقه از پستان اول شیر بخورد و دیگر از پستان دوم شیر نخورد یا ممکن است فقط 7-5 دقیقه شیر بخورد و تظاهر به رضایت کند مخصوصا وقتی مبتلا به سندرم Oversupply است زیرا معده خیلی پر است.اگر از پستان دوم مصرف نمی کند،مادر باید در آخر شیر دادن شروع کند به شیر دادن با پستانی که نوزاد از آن شیرنمی خورد.
4- تعداد و نوع پوشاک مرطب در 24ساعت:
5- الگوی مدفوع بچه:
مادر نگران است ازینکه نوزادش گریه می کند پس باید گرسنه باشد.بعد از روز پنجم زندگی بچه باید در هر 24ساعت حداقل 6 پوشاک خیلی خیس با ادرار روشن و شفاف داشته باشد. در ماه اول زندگی بعد از شیرخوردن زیاد،مدفوعی زرد، مایع و دلمه شده دارد.در این سندرم حجم بالای فورمیلک اغلب باعث می شود مدفوع بزرگ و آبکی شود که بخاطر مصرف بالای لاکتوز است البته الگوهای دیگر نیز ممکن است دیده شود.
6- هرگونه بیماری نوزاد:
رد کردن علل دیگر ایرادگیری کردن نوزاد. تب، یرقان و یا پربودن بینی و غیره....اگر این علائم بروز کند به ارائه دهندگان پزشکی ارجاع باید داده شوند.
7- زخم نوک پستان:
زخم مداوم نوک پستان یا شکایت از نیشگون گرفتن یا احساس گزش وقتی که بچه در حال شیرخوردن است، در این سندرم رایج است. که اغلب نوک پستان از دهان نوزاد خارج می شود.
8- درد در پستان ها هنگام شیر دادن: ممکن است یک دلیل آن تحریک انتهای اعصاب آرئول و نوک پستان است.
9- الگوی افزایش وزن نوزاد.
افزایش وزن بیش از حد که در تشخیص این سندرم، بسیار ضروری است. شیرخواران اغلب بیشتر از یک پوند در هفته وزن می گیرند.که البته وزن گیری 2/1-1/1 پوند در هفته هم گزارش شده است.
پاسخ

بررسی و شناخت:
• گرفتن سابقه ی لیبر و تولد نوزاد.
• معاینات فیزیکی و ارزیابی وزن و نوزاد شیر خوار.
• ارزیابی بصری نوک پستان مادر قبل و بعد از هر بار شیردهی.
• توجه به دفعات شیرخوردن.
پاسخ
درمان:

هدف از درمان کاهش جریان شیر به سطحی که برای شیرخوار قابل تحمل باشد.

1. اطمینان دادن به مادر که علائم معمولا در طی یک هفته پس از شروع درمان فروکش خواهد کرد.
2. تشویق مادر به اینکه در هر بار شیردهی فقط از یک پستان شیر دهد. این امر تولید دوباره ی شیر را آهسته می کند و با نیاز بچه تطابق دارد.
3. اگر بچه شیر خوردن را قطع کرد و خواست که بعداز یک مدت کوتاه دوباره به پستان باز گردد، مادر را تشویق کنید از همان پستانی که قبلا استفاده کرده به بچه شیر دهد.
4. اگر پستان دوم بطور ناراحت کننده ای پرشده است مادر باید تنها مقداری شیر را برای نرم شدن پستان خارج کند.
5. پوزیشن بچه باید به گونه ای باشد که بر روی پای مادر گشاد بنشیند و بطور مستقیم در مقابل پسان قرار گیرد. مادر می تواند کمی به پشت تکیه دهد یا از یک صندلی پشتی دار استفاده کند و بچه را برروی پستان حمایت کند. چون مادر به پشت تکیه داده است، شیر زیادی ممکن است به خارج از دهان بچه بریزد و ممکن است بچه خفه شود.
6. مادری که درد زیادی دارد باید ده نفس عمیق بکشد و یک تلاش آگاهانه برای آرام شدن در طی رفلکس درد اولیه انجام دهد.این درد وقتی عرضه ی شیر مادر کم می شود، کاهش میابد. زخم نوک پستان و درد آن میتوانند علائمی از برفک باشند. اگر درد در طی یک هفته بعداز شروع درمان تسکین نیافت، مادر و بچه ممکن است مبتلا به برفک شده باشند و باید به پزشک ارجاع داده شوند.
7. به مادر توصیه کنید تا مکررا آروغ بچه را بگیرد، بویژه اگر او صداهای ممتد بلندی را در طی شیرخوردن بچه می شنود.
8. در موارد شدید، پستان ها را به طور معکوس بکشید و یا از پستان بند استفاده کنید،این ممکن است با کاهش عرضه ی شیر همراه باشد.
9. به مادر توصیه کنید به محض دیدن یکی از علائم این سندرم از محکم کشیدن پستانها خودداری کند.زیرا استفاده ی زیاد از آن باعث خشک شدن کامل شیر می شود.

در طی یک هفته شیر مادر به طور کلی کم خواهد شد به طوری که هم مادر و هم بچه می توانند راحت تر شوند.
پاسخ
[تصویر:  feac397a-abac-4204-ad50-c04d8b8654f3.jpg]
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان