درود مهمان گرامی! ثبت نام

این یک اطلاعیه همگانی است!

آمار انجمن
برترين سپاس شده ها
صلحاء 4
مهناز 2
مريم يكتا 1
saba80 0
zibasham 0
جديدترين کاربران
zibasham 8-21
bahman1369 8-17
npco 5-10
nas_joon 4-27
kohanpishe 4-24
بيشترين پاسخ ها
  حرف های خودما... 2528
  عکس روز 1083
  شعر 782
  ختم صلوات روز... 694
  اخبار 648
برترين ارسال کنندگان
asalkhatoon 18578
صلحاء 11629
مهناز 10955
آبجی مرجان 9249
اعظم بانو 4712
بيشترين بازديدها
  حرف های خودما... 476349
  عکس روز 286236
  بازي با كلمات... 279944
  اولين كلمه اي... 233267
  اخبار 191712
برترين اعتبارگيرنده ها
administrator 0
صلحاء 0
saba80 0
مهنا 0
سلاله 0
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  مشکل با موضوع رقص دخترم 5-2, 15:58 ناز بانو ناز بانو هر چه می خواه...
  پیشنهادات برای پر رونق شد... 12-7, 19:42 باران20 باران هر چه می خواه...
  خیرات اموات 12-7, 19:35 صلحاء باران هر چه می خواه...
  صیغه موقت 12-5, 19:00 باران باران هر چه می خواه...
  احكام كودك در هفته اول تو... 12-5, 18:23 صلحاء باران شیرخوارگی
  علت دعوای عروس و مادر شوه... 12-5, 18:09 صلحاء باران ایین همسرداری
  سیاست های زنانه 12-5, 17:58 صلحاء باران ایین همسرداری
  لباس عید 12-5, 15:26 yafa yafa بچه داری
  نرم افزار سایت ساز 11-9, 13:31 SaaRaa SaaRaa " ارائه نرم ا...
  حرف های خودمانی 10-25, 12:31 مهناز SaaRaa حرف های خودما...
  اوتمیل 10-10, 10:36 مهناز مهناز صبحانه و دسر


امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آیا دو بچه کافی نیست؟
#1
دلایل موافقان افزایش نرخ رشد جمعیت:

1-آیات وروایات:

از نگاه برخی طرفداران این طرح از لحاظ دینی ، تشویق فراوانی به ازدواج و خروج از تجرد شده است. بدیهی است که یکی از نتایج ازدواج در اغلب موارد تولید و احیانا تکثیر نسل است. روایاتی وجود دارد که فزونی جمعیت مسلمانان را یک معیار مهم هم در دنیا و هم در آخرت قرار داده است. فرزندان در دنیا زینت،مایه استعانت، امداد، قدرت و مایه غلبه مومنان و در آخرت مایه مباهات پیامبر اسلام(ص) معرفی شده اند. برخی محققان از مجموع این روایات اصل اولی را استحباب تکثیر نسل دانسته اند.

2-افزایش قدرت ملی:

از نگاه بسیاری از صاحب نظران جمعیت در کنار وسعت از مهمترین عوامل ابتدایی قدرت ملی هستند.وفور منابع انسانی

شانس یافتن استعدادهای برتر را افزایش می دهد و باعث کاهش هزینه تولید و افزایش بازار می گردد.هم چنین در زمینه قدرت دفاعی جمعیت از فاکتورهای مهم محسوب می گردد.

3-دلایل امنیتی و هم چنین حوادث غیر مترقبه:

از نگاه برخی صاحبنظران ، لحاظ تاریخی ایران کشوری است که همواره در معرض تهاجم و دست درازی قدرت های بزرگ بوده است. لذا نمی توان از جمعیت به عنوان یکی از مهترین فاکتورهای اقتدار ملی چشم پوشی کرد. به عنوان نمونه به واسطه اشغال نظامی ایران توسط انگلیسی ها در جنگ جهانی اول فاجعه قحطی سالهای (1917-1919 م) در سراسر کشور به وقوع می پیوندد و به تاوان آن بیش از10میلیون ایرانی به کام مرگ کشیده می شوند.طبق اسناد آمریکایی، در سال1914 جمعیت ایران20 میلیون نفر بود که در سال1919 به11 میلیون نفر کاهش یافت، یعنی حدود ده میلیون نفر از مردم ایران از گرسنگی و بیماری های ناشی از کمبود مواد غذایی و سوءتغذیه مردند.

4-کنترل جمعیت طرحی استعماری و گونه ای از جنگ نرم است:

بر مبنای نظر برخی موافقن افزایش رشد جمعیت، طرح کنترل جمعیت حامل و حاوی ارزش های «جهانی سازی» برخاسته در دهه هفتاد میلادی و حاصل دو دهه فعالیت پژوهشی «دانشگاه جان هاپکینز» به عنوان طرف قرارداد ارتش آمریکا از سال ۱۹۴۸ برای ارایه یک برنامه هماهنگ جهانی برای کاهش جمعیت کشورهای کمتر توسعه یافته با منابع غنی و دارای ماهیتی استعماری بود. هدف این گونه سیاستها تضعیف منابع انسانی این کشورها به منظور تسلط بر آنهاست.

5-به هم خوردن توازن جمعیتی مناطق شیعه نشین در مقابل رشدجمعیت سایر مذاهب:

از نظر برخی حامیان افزایش رشد جمعیت در کشور، اسناد و قراینی وجود دارد که در برخی مناطق به ویژه با حمایت عوامل سلفی، تشویق به ازدواج متعدد و تکثیر نسل دربرابر شیعیان به چشم می خورد.این حمایت با هدف تغییر بافت جمعیت این مناطق که اکثرا در مناطق مرزی است به ضرر شیعیان می باشد، در حال انجام است .برای مثال این فرق دارای رشد جمعیت 7 درصد در سال در مقابل رشد جمعیت یک و نیم درصدی کل جامعه می باشند.

دلایل مخالفان افزایش نرخ رشد جمعیت:

1-جواز شرعی کنترل جمعیت:

آقای مرندی وزیر سابق بهداشت و نماینده اصولگرای فعلی مجلس می گوید: پيش از ارائه لايحه تنظيم خانواده از سوي دولت به مجلس، وي طي نامه‌اي به امام(ره) نظر ايشان را درباره اين قانون جويا شده و ايشان نظر مثبتشان را با توجه به احساس ضرورت اين مساله اعلام كردند. حتي پس از فوت امام در ديداري كه به همراه آقاي هاشمي با مقام معظم رهبري داشتم خطاب به ايشان پرسيدم كه اگر به نظرشان قانون تنظيم خانواده ذره‌اي اشكال شرعي دارد، به بنده اعلام كنند تا حال كه پايم لب گور است، خطايي مرتكب نشوم و فتيله اين كار را پايين بكشم. اما ايشان گفتند برويد و كارتان را بكنيد.هم چنین قانون تنظيم خانواده در سال 66 به تاييد شوراي نگهبان رسيده و اين شورا آن را مخالف شرع مقدس اسلام ندانسته است.

قانون تنظيم خانواده در سال 66 به تاييد شوراي نگهبان رسيده و اين شورا آن را مخالف شرع مقدس اسلام ندانسته است.2-کیفیت جمعیت مهمتر کمیت آن:

اگرچه نقش جمعیت در مولفه های قدرت ملی غیر قابل انکار است اما مساله کیفیت جمعیت دارای اهمیتی بنیادین تر است.برای مثال کشوری مانند ژاپن اگرچه دارای جمعیتی به مراتب پایین از هندوستان با بیش از یک میلیارد نفر جمعیت

است اما به مراتب دارای قدرت بالاتری در عرصه بین المللی به علت کیفیت نیروی انسانی کشورش می باشد.آموزش ،بهداشت و تربیت نیروی انسانی از صرف وجود نیروی انسانی قدرت سازتر است.

3- تردید جدی درباره توانایی دولت برای ایجاد امکانات برای جمعیت جدید:

با توجه به آمارها سال‌هاي اول انقلاب كه رشد مواليد، 3.2 بوده است. در اين دوران هم با كمبود مدرسه و هم با مشكل سوءتغذيه مواجه بوده‌ايم از اين رو اگر دولت به دنبال افزايش جمعيت است بايد پيش از آن سطح كيفي آموزش و حتي سطح كمي آن را افزايش دهد و نشان دهد كه پتانسيل لازم براي مقابله با سوءتغذيه را نيز دارد. دولت همچنين بايد برنامه‌هاي خود براي ايجاد اشتغال و مقابله با فقر و تامين امنيت در صورت افزايش جمعيت را هم در نظر بگيرد.با توجه به مشکلات جدی در زمینه بیکاری،تورم،بهداشت،مسکن و اشتغال وعدم بهبود چشمگیر شرایط در این حوزه ها نگرانی درباره برنامه عملیاتی دولت برای نسل بعد نیز وجود دارد.

4-نگاه دولت صرفا به نیازهای مادی نسل جدید است نه تربیت آن:

برخی منتقدان معتقدند دولت با نگاه مادی به بچه دار نشدن را نکوهش کرده است ، وگفته است خدا روزی رسان است و نباید جلوی بچه دار شدن را گرفت اما فارغ از مسائل اجتماعی و سیاسی "جمعیت" ، دو نکته فردی در این خصوص نباید مورد غفلت قرار بگیرد: اول قدرت مالی والدین و دوم توانایی آنها در تربیت.متاسفانه نگاه دولت در این زمینه بر مبنای مسائل مادی و روزی بوده اما مساله مهم و فرهنگی تربیت را فراموش کرده است.آیا می توان در خانواده ای پرجمعیت امکانات و فرصتهای برابر و کافی تربیتی را فراهم کرد؟

5-مرجع سیاستهای کلی نظام کجاست؟

برخی منتقدان بویژه در مجلس معتقدند :مشخصا سیاستهای جمعیتی از سیاستهای کلی نظام بوده و صرفا به یک فرد و یک دوره محدود نمی شود.قانون کنترل جمعیت در سال 1366 به تصویب رسیده و دارای تاییدات شرعی و فقهی مقامات عالی رتبه نظام هم هست.هم چنین بر این مبنا در قوانین دیگر مانند برنامه های توسعه نیز بدان تصریح شده است.تجدید نظر در این سیاست و برنامه دارای فرایندها و تشریفات قانونی خاصی است که نیاز به یک اجماع در نظام سیاستگذاری کلان کشور دارد.

سید حسین زرهانی
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان