درود مهمان گرامی! ثبت نام

این یک اطلاعیه همگانی است!

آمار انجمن
برترين سپاس شده ها
صلحاء 4
مهناز 2
saba80 0
7bayan 0
سلاله 0
جديدترين کاربران
7bayan 8-5
peymandarsad 7-12
Ayda.kimi 6-26
fns4565 6-23
saber1350 6-11
بيشترين پاسخ ها
  حرف های خودما... 2528
  عکس روز 1083
  شعر 782
  ختم صلوات روز... 694
  اخبار 648
برترين ارسال کنندگان
asalkhatoon 18578
صلحاء 11629
مهناز 10955
آبجی مرجان 9249
اعظم بانو 4712
بيشترين بازديدها
  حرف های خودما... 316699
  عکس روز 212394
  بازي با كلمات... 203319
  اولين كلمه اي... 193053
  اخبار 125871
برترين اعتبارگيرنده ها
administrator 0
صلحاء 0
saba80 0
مهنا 0
سلاله 0
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  مشکل با موضوع رقص دخترم 5-2, 15:58 ناز بانو ناز بانو هر چه می خواه...
  پیشنهادات برای پر رونق شد... 12-7, 19:42 باران20 باران هر چه می خواه...
  خیرات اموات 12-7, 19:35 صلحاء باران هر چه می خواه...
  صیغه موقت 12-5, 19:00 باران باران هر چه می خواه...
  احكام كودك در هفته اول تو... 12-5, 18:23 صلحاء باران شیرخوارگی
  علت دعوای عروس و مادر شوه... 12-5, 18:09 صلحاء باران ایین همسرداری
  سیاست های زنانه 12-5, 17:58 صلحاء باران ایین همسرداری
  لباس عید 12-5, 15:26 yafa yafa بچه داری
  نرم افزار سایت ساز 11-9, 13:31 SaaRaa SaaRaa " ارائه نرم ا...
  حرف های خودمانی 10-25, 12:31 مهناز SaaRaa حرف های خودما...
  اوتمیل 10-10, 10:36 مهناز مهناز صبحانه و دسر

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کتاب مدیریت زن در خانواده
[تصویر:  www.roozgozar.com-061.gif]
سلام دوستای گلم
میخوام کتاب مدیریت زن در خانواده رو قسمت هاییش رو براتون بنویسم
خیلی کتاب خوبیه به من که خیلی کمک کرده
نویسنده:نعمت الله یوسفیان
انتشارات رمز هدایت
دوستان لطفا سوالاتتون رو از طریق پیغام خصوصی بپرسید تا تر تیب کتاب بهم نخوره ممنون میشم
[تصویر:  edur4vrk9ia8ikcchehh.gif]
پاسخ
فصل اول
کلیات
در عالم بنایی محبوب تر از خانواده در پیشگاه خداوند سبحان نمیتوان سراغ گرفت.تشکیل چنین بنایی نیازی اجنماعی است و شرع مقدس اسلام بر آن تاکید فراوان دارد. قرآن کریم مسلمانان را به ازدواج و تشکیل خانواده ترغیب میکند.روایات بسیاری در ارزش و اهمیت و تقدس بنای خانواده از اهل بیت(ع؟) نقل شده است. خرد انسانی نیز آن را امری مستحسن دانسته و بر آن تشویق میکند. در آیه ای می خوانیم:
و انکحوا الایامی منکم و الصالحین من عبادکم و اماءکم ان یکونوا فقراء یغنهم الله من فضله والله واسع علیم.
(نور:32)
"بی همسران خود و غلامان و کنیزان درستکار را همسر دهید.اگر تنگدستند خداوند آنان را از فضل خویش بی نیاز خواهد کرد و خدا گشایشگر داناست."
پاسخ
پیغمبر اکرم(ص) میفرماید:
هر کس دوست دارد از سنت من پیروی کند باید ازدواج کند که ازدواج سنت من است.
(بحار الانوار.جلد 103.صفحه218)
زنی حضور امام باقر(ع) شرفیاب شد و عرض کرد: من زنی تارک دنیا هستم.
حضرت پرسید:منظورت از ترک دنیا چیست؟گفت:تصمیم دارم هیچ گاه ازدواج نکنم. فرمود:چرا چنین تصمیمی گرفته ای؟!گفت:تا فضیلت و شرافتی در راه خدا کسب کنم.حضرت فرمود:اگر تنها زیستن فضیلت بود فاطمه(س)از تو به آن سزاوارتر بود زیرا هیچ فضیلتی نیست که کسی در آن از فاطمه سبقت گیرد و پیش تازد.
(بحار الانوار.جلد 103.صفحه219)
پاسخ
در سخنی از حضرت رضا(ع) میخوانیم:
اگر درباره ازدواج حتی آیه ای نازل نشده بود و سنت و روایتی نیز وجود نداشت همان نیکی به خویشان و انس والفتی که بادیگران در آن وجود دارد به اندازه ای هست که انسان عاقل و خردمند به آن رغبت کند و انسان موفق و کاردان به سوی آن شتاب ورزد.
(بحار الانوار.جلد 103.صفحه264)
پاسخ
ازدواج در منظر اسلام پیمانی است مقدس و به تعبیر فقها شائبه ای از عبادت در آن وجد دارد((و فیه شائبه العباده)).(ر.ک.یاداشتهای استاد مطهری.جلد5.صفحه79.202و357)از این روفقه اسلامی ازدواج را مستحب موکد و گاه واجب اعلام کرده است.
مقدس بودن ازدواج و کانون خانواده را از چند جهت میتوان تبیین کرد:
نخست اینکه:ازدواج حصار خودی را در هم میشکند و با این پیمان دو گل به هم میپیوندند و روحی واحد را تشکیل میدهند و از حصار خود پرستی خارج میگردند.اسلام زن و مرد مجرد را که تن به ازدواج نمیدهند مذمت کرده است.
دوم اینکه:ازدواج از افتادن به گناه و معصیت جلوگیری میکند و موجبات طهارت و تعالی روح را فراهم می سازد.
سوم اینکه:ازدواج یگانه مکتب صلاحیتدار تربیت نسل آینده است و چیزی نمیتواند جایگزین آن شود.(ر.ک.یاداشتهای استاد مطهری.جلد5.صفحه 72-73-.203و357-358.)

[تصویر:  www.roozgozar.com-1334.gif]
پاسخ
ضرورت و اهمیت مدیریت در خانواده
مدیریت ورهبری یک ضرورت اجتماعی است.مجموعه های انسانی بدون مدیریت سامان نمیگیرد و بی نظمی و هرج و مرج شیرازه آن را فرو میپاشد.
خانواده هم که سلول اولیه پیکره اجتماع است بدون مدیریت اصولی و صحیح سامان نخواهد یافت. ضرورت و اهمیت این مسئله آنچنان آشکار است که رسول خدا(ص)در هر اجتماع دو سه نفری بر مدیریت یک نفر تاکید میورزد و میفرماید:
اذا کنتم ثلاثه فی سفر فامروا احدکم.
هر گاه سه نفری مسافرت کنید یکی را مدیر قرار دهید.
(محجه البیضا.جلد 4.صفحه58)
امام علی (ع؟)نیز میفرماید:
انه لابد للناس من امیر بر او فاجر یعمل فی امرته المومن و یستمتع فیها الکافر.
مردم به زمامداری نیک یا بد نیازمندند تا در سایه حکومت و مدیریت او مومن به کار خود مشغول شود وکافر هم بهره مند گردد.
(نهج البلاغه.خطبه40.)
پاسخ

آفرین ستاره سهیل

++++++++++++++++++

[تصویر:  image.aspx]
پاسخ
مدیریت خانواده با همه محدودیت و کوچکی ابعاد گوناگونی دارد:همانند ابعاد بسیار مهم اخلاقی.تربیتی.فرهنگی.اقتصادی.حقوقی وبهداشتی. این ابعاد در روابط حاکم بر زن و شوهر و سایر اعضای خانواده وجود دارد و تدبیر امور خانواده در این جنبه ها ظرافتها و دشواریهای خاصی دارد و این مسئله نیز تاکیدی است بر ضرورت و اهمیت مدیریت اصولی و درست در خانواده.
تدبر در معیارهایی که اسلام در گزینش همسر بیان کرده است و نیز اوصافی که برای زنان و مردان شایسته بر شمرده است ما را به ضرورت و اهمیت مدیریتی شایسته در عرصه خانواده رهنمون میسازد.
پاسخ
عالیه ستاره خانمی[تصویر:  www.roozgozar.com-027.gif]
واقعا خوشحالم کردی
12 تا +++++++++++[تصویر:  www.roozgozar.com-030.gif]
پاسخ
نقش مرد در مدیریت خانواده

در اسلام سرپرستی و مدیریت خانواده به دو جهت به مرد واگذار شده است.
اول:خصوصیاتی در مرد است که در زنان نیست.مانند ترجیح قدرت تفکر بر نیروی عاطفه و احساسات و همچنین داشتن نیروی جسمی بیش تر که با اولی بتواند بیندیشد و نقشه طرح کند و با دومی بتواند از حریم خانواده خود دفاع نماید.
دوم:تعهد مرد برای پرداختن هزینه های زندگی مهریه همسر و تامین زندگی آبرومندانه همسر و فرزند در حالی که زنان از نظر اسلام تعهدی در این زمینه ندارند.
(ر.ک.تفسیر نمونه.جلد3.صفحه 370)
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان