درود مهمان گرامی! ثبت نام

این یک اطلاعیه همگانی است!

آمار انجمن
برترين سپاس شده ها
صلحاء 4
مهناز 2
مريم يكتا 1
saba80 0
zibasham 0
جديدترين کاربران
zibasham دیروز
bahman1369 8-17
npco 5-10
nas_joon 4-27
kohanpishe 4-24
بيشترين پاسخ ها
  حرف های خودما... 2528
  عکس روز 1083
  شعر 782
  ختم صلوات روز... 694
  اخبار 648
برترين ارسال کنندگان
asalkhatoon 18578
صلحاء 11629
مهناز 10955
آبجی مرجان 9249
اعظم بانو 4712
بيشترين بازديدها
  حرف های خودما... 475051
  عکس روز 285615
  بازي با كلمات... 279344
  اولين كلمه اي... 232899
  اخبار 191289
برترين اعتبارگيرنده ها
administrator 0
صلحاء 0
saba80 0
مهنا 0
سلاله 0
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  مشکل با موضوع رقص دخترم 5-2, 15:58 ناز بانو ناز بانو هر چه می خواه...
  پیشنهادات برای پر رونق شد... 12-7, 19:42 باران20 باران هر چه می خواه...
  خیرات اموات 12-7, 19:35 صلحاء باران هر چه می خواه...
  صیغه موقت 12-5, 19:00 باران باران هر چه می خواه...
  احكام كودك در هفته اول تو... 12-5, 18:23 صلحاء باران شیرخوارگی
  علت دعوای عروس و مادر شوه... 12-5, 18:09 صلحاء باران ایین همسرداری
  سیاست های زنانه 12-5, 17:58 صلحاء باران ایین همسرداری
  لباس عید 12-5, 15:26 yafa yafa بچه داری
  نرم افزار سایت ساز 11-9, 13:31 SaaRaa SaaRaa " ارائه نرم ا...
  حرف های خودمانی 10-25, 12:31 مهناز SaaRaa حرف های خودما...
  اوتمیل 10-10, 10:36 مهناز مهناز صبحانه و دسر


امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تغذیه تکمیلی شیر خواران
#1

در 6ماه اولیه زندگی شیر مادر کلیه نیاز های غذایی شیرخوار را برای رشد وتکامل غذایی کودک فراهم کرده وتغذیه منحصرا با شیر مادر بوده واز هیچ ماده غذایی دیگر حتی آب نباید استفاده شود .به علت کم بودن ویتامین Dخصوصا در شیر خوارانی که در معرض نور آفتاب نیستند دادن قطره مولتی ویتامین یا قطره A+Dدر این سن ضروری است.
علاقه شیر خواربه غذاهای جامد ورفتارهای تغذیه با جامدها از سن 4ماهگی ظاهر شده ولی نیاز تغذیه ای شیر خوار برای کفایت رشد وتکامل به غذاهای کمکی از سن 6ماهگی است که علاوه بر شیر مادر به غذای مناسب با حجم کم وانرژی بالا نیاز دارد .غذای تکمیلی در ابتدا باید با غلظت کم وحجم کم داده شده وبه تدریج به غلظت ومقدار وتنوع آن افزوده شود تا رفتار غذایی جویدن وتکامل جذبی دستگاه گوارش پیشرفت نماید .
کودک به جای استفاده از وسایل غذا خوری (قاشق ،چنگال ،لیوان ...)در سن یک سالگی تکامل یافته واز سن یک سالگی استفاده از غذای سفره خانواده امکان پذیر است .شیر مادر در پایان 6ماهگی پاسخگوی نیاز های شیر خوار نبوده وذخایر آهن شیر خوارنیز به حداقل می رسد. رفتارهای خوردن غذاهای جامد تکامل یافته ودستگاه گوارش نیز آمادگی لازم برای پذیرش غذاهای نیمه جامد را پیدا کرده است. رفلکس بیرون راندن غذا از بین رفته وقدرت نشستن وحرکات هدف دار دست وانگشتان ایجاد می شود .غذای کمکی باید نرم ،دارای انرژی وکالری بالا ،حاوی تمام نیاز های تغذیه ای کودک ،پاکیزه وبهداشتی ،کاملا پخته شده وخنک بوده وهضم آن آسان باشد .
اگر غذای کمکی زودتر از موقع شروع شود احتمال ابتلا شیر خوار به اسهال به علت عدم تکامل دستگاه گوارش افزایش می یابد.چون حجم معده کم است ،غذای کمکی ممکن است جای یک وعده شیر مادر را گرفته ومواد ضروری به بدن کودک نرسد.ضمنا به علت کم شدن دفعات مکیدن سینه مادر وکم شدن میل شیر خوار به مکیدن،ترشح شیر از سینه مادر کم می شود.در شروع زود رس غذای کمکی احتمال بروز آلرژی غذایی نیز افزایش می یابد .از طرف دیگر اگر غذای کمکی دیرتر ازپایان 6ماهگی شروع شود به علت اینکه شیر مادر به تنهایی قادر به تامین نیازهای تغذیه ای کودک نیست ،رشد کودک ممکن است کاهش یافته یا حتی دچار توقف رشد شود.
دیر شروع کردن غذای کمکی ممکن است باعث اختلال در تکامل رفتارهای تغذیه شده وشیر خوار عمل جویدن را یاد نگیرد وبه طور دراز مدت تمایلی به خوردن غذاهای جامد نداشته با شد.غذای کمکی باید حجم کم ولی انرژی زیاد داشته باشد، نرم بوده وهضم آن آسان باشد،تازه بوده وبه روش بهداشتی تهیه شود ،کاملا پخته شده وبعد از خنک شدن استفاده شود.هنگام تغذیه شیرخوار باید دستهای مادر وشیر خوار با آب وصابون شسته شود وتغذیه با غذای کمکی بعد از تغذیه با شیر مادر انجام شود .از دادن غذا به شیر خوار قبل یا در فواصل تغذیه با شیر مادر باید خودداری شود. غذا حتی الامکان به مقدار لازم روزانه تهیه شود ولی غذای کمکی اضافی را می توان در ظرف تمیز که پوشش داشته باشد در یخچال حداکثر به مدت 24ساعت و در فریزر به مدت طولانی تر نگه داری کرد .حجم ظروف نگه داری بهتر است به میزان لازم برای مصرف یک وعده کودک باشد.مواد غذایی از نظر نوع وهمچنین حجم باید به تدریج به برنامه تغذیه کودک اضافه شده وابتدا با یک ماده ماده غذایی ساده شروع شود.
حجم تغذیه با یک غذای ساده از یک قاشق مربا خوری شروع شده وبه تدریج به مقدار آن افزوده می شود .تغذیه با یک غذای ساده وبا حجم کم که غلظت آن اندکی از شیر مادر غلیظ تر است وبه تدریج به غلظت آن افزوده می شودشروع می شود. یک هفته به شیر خوار فرصت داده می شود تا به آن عادت کند ،سپس غذای جدیدی به او داده می شود.همزمان با شروع غذای کمکی باید تغذیه با شیر مادر که دفعات آن بر حسب میل وتقاضای شیر خوار تعیین می شود ادامه داده شود.
نکته: بهترین غذا برای شروع در هفته اول ماه هفتم، فرنی آرد برنج است که از یک قاشق مربا خوری یکبار در روز شروع شده وبه تدریج روزی یک قاشق مرباخوری تا روز چهارم اضافه می شود.از روز چهارم به بعد به حجم غذا در هر وعده یک قاشق مربا خوری اضافه می شود.با شروع غذای کمکی دادن آب جوشیده خنک شده به میزانی که کودک علاقه دارد لازم بوده وقطره آهن ومولتی ویتامین نیز تا دو سالگی ادامه داده می شود. بعد از دادن قطره آهن، خوردن آب جوشیده سرد شده وتمیز کردن دندانهای کودک با یک دستمال کاغذی یا مسواک مانع سیاه شدن دندانها می شود.
از هفته دوم ماه هفتم حریره بادام به تدریج به روشی که در مورد فرنی گفته شد جایگزین فرنی می شود.با افزایش حجم حریره بادام از میزان فرنی آرد برنج کاسته می شود تا تمام دفعات تغذیه جایگزین فرنی شود .ضمن ادامه تغذیه با شیر مادر قبل از هر وعده تغذیه کمکی باید در دو هفته آخر ماه هفتم سوپ به رژیم غذایی کودک اضافه شده وبه تدریج جایگزین حریره بادام شود .در این زمان برحسب اشتهای کودک حجم تغذیه به 3-6قاشق مربا خوری در هر وعده رسانده می شود.
از ماه هشتم زرده تخم مرغ که کاملا به مدت (30-20) دقیقه جوشانده وسفت شده است میزان یک نخود در کمی شیر مادر نرم وحل شده است شروع می شود .به تدریج هر روز صبح همراه با فرنی زرده تخم مرغ اضافه شده تا ظرف 10روز به یک زرده کامل برسد وبعد از آن روزانه نصف زرده تخم مرغ یا یک روز در میان یک زرده کامل به جای غذای صبح داده می شود.
در طی ماه هشتم بهتر است هر 4-3 روز یک بار یک سبزی نشاسته ای مانند سیب زمینی یا نخود فرنگی به سوپ اضافه شود. سوپ شیر خوار باید حاوی گوشت، هویج، برنج، لوبیا، سبزیجات وگوجه فرنگی باشد. اگر بعد از غذا یک قاشق مربا خوری ماست نیز داده شود شیر خوار به تدریج با طعم ماست آشنا می شود. زمانی که غلظت سوپ افزایش یافته ومانند حلیم شده است می توان در اواخر ماه هشتم از پوره به جای یک وعده غذایی استفاده کرد. از ماه نهم حبوبات به سوپ شیر خوار اضافه شده وبا عدس وماش که هضم آسانتری دارند شروع می شود.سایر حبوبات باید ابتدا خیس شده وبعد از پختن وپوست کندن به سوپ اضافه شوند .در اواخر ماه نهم آب میوه تازه وتهیه شده در منزل از میوه های فصل ،از یک قاشق مربا خوری در روز شروع شده وبه تدریج افزایش داده می شود.
از ماه دهم بجای آب میوه می توان از خود میوه های مجاز مانند سیب ،هلو ،موز که نرم شده است استفاده کرد وبهتر است در ساعت 10صبح داده شود.تا یک سالگی از کیوی وتوت فرنگی ،تمشک ،آلبالو،گیلاس وخربزه که حساسیت زا هستند باید خود داری شود.
اواخر ماه دهم کته نرم که حاوی رشته های گوشت مرغ یا گوشت بوده ودر آب گوشت; پخته می شود اضافه شود. درماه یازدهم تنوع غذایی رعایت شده وانواع غذاهایی که ذکر شد داده می شود .
درماه دوازدهم به تدریج غذای سفره شروع می شود.به علت افزایش حساسیت به شیر گاو ،سفیده تخم مرغ،انواع توت،کیوی،گیلاس،آلبالو،خربزه وبادام زمینی در زیر یک سالگی باید احتراز شود وغذاهایی مانند کشمش، انگور، تنقلات، تکه های هویج و نخود به علت احتمال خفگی نباید داده شود .
غذاهای کمکی خانگی به جای غذاهای تجارتی وآماده ارجحیت دارند.سلامت کودک وتکامل روانی وجسمی او به تداخل نزدیک مادر واشتیاق او به تغذیه کودک و یک الگوی صحیح غذایی بستگی دارد.نویسنده : دکتر حمید رضا طلایی- فوق تخصص گوارش و کبد کودکان

ویراستار ادبی: منیژه شفیعیان


بیمارستان میلاد
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان